Teknoloji

Teknoloji Anlayışımız

Değişimi ve gelişime açık olamayan ve mevcut yapısını koruma arzusuyla hareket eden her sistem günün birinde yok olmaya mahkûmdur. Bu bilinç Enka’nın kuruluşundan itibaren yatırımlarını şekillendirmektedir. Burada önemli olan, zaman zaman müşteri beklentilerinin de önüne geçip, müşteriye farklı alternatifler sunarak örnek gösterilen ve örnek alınan bir konumu hedeflemektir. Enka gerek makine parklarını gençleştirme gerekse yeni yatırımlarla müşterilerine daha farklı ürün portföylerinde hizmet verebilme adına sürekli bir arayış içerisindedir. Plastik adı altında yurtdışından gelen her ürün bir şekilde Türkiye’de üretilebilir düşüncesi, bu anlayışımızın temelini oluşturmaktadır.

Kalıp üretiminden, enjeksiyon sürecine, ekstruzyondan montaja ve serigrafi süreçlerine, kalite laboratuarından, kullandığımız ölçüm ve test ekipmanlarına kadar Enka’yı Enka yapan her adımda sürekli iyileştirme ve yeni teknolojiler uyum vazgeçilmez bir yaklaşımdır.

Ürün portföyümüze giren her ürünün, müşterimizin en son noktadaki beklentilerine göre kalıbı yapılır. Kalıbın daha tasarım aşamasında, kalıbın çalışabilirli ve çıkacak ürünün kalitesi açısından müşterimiz bilgilendirilir. Bu aşamada ortak tasarım programları ve “Mould Flow” programı tasarımcılarımıza yardımcı olmaktadır. Tasarımı müşteri tarafından onaylanan kalıplar İstanbul Bayrampaşa’daki kendi kalıphanemizde, 20 yılı aşkın bir tecrübenin yetiştirdiği ellerde şekillenir ve üretim tesislerimize gönderilir.

Otomasyon ağırlıklı olarak çalışan üretim tesislerimizde hammaddenin granül olarak girişinden, bir Enka ürünü olarak şekillenip sevke hazır hale gelene kadar, enjeksiyon, ekstrüyon, serigrafi ve montaj süreçlerindeki çalışanlarımız işlerini en iyi şekilde yaparak ürünlerini gönül rahatlığıyla müşterilerine ulaştırırlar. Zira bu anlamda pek çok ürünümüz dâhil oldukları KANBAN uygulamasıyla müşterilerimizin doğrudan montaj bantlarına sevk edilmektedir.